Ailenizin Japonu!

Japonya'ya dair "kulaktan dolmayan" bilgiler

JR Japan Rail Pass


Bu sefer, Japonya Gezi Rehberi‘ne katkı yapmak, bilgi dağarcığımızı genişletmek ve ulaşımın çok pahalı olduğu Japonya’da daha ucuza bir Japonya gezisi önerebilmek için bu kez Ekşi Sözlük’ten “” konuk yazarımız… Yazısını kendi izniyle (çok ufak eklemeler ile) burada paylaşırken, sizin adınıza teşekkürlerimi de sunuyorum.

jr-passJR Japan Rail Pass, Japonya’yı bir baştan bir başa gezmek için Japan Railways (JR) şirketinin çıkarttığı oldukça ideal bir bilet sistemi. Sadece Japonya dışında satılması ve kısa süreli, geçici ziyaretçi (temporary visitor) vizesine sahip olanlarca kullanılabilmesi nedeniyle Japonlara “Bizim elin gaijin‘lerinden neyimiz eksik dedirtir”.

Japan Railways, demir ağlarla Japonya’yı dört baştan ören şirketin adıdır. Bu şirketle gidemeyeceğiniz yer neredeyse yoktur. JR Pass, Japan Railways’in işlettiği tüm hatlardaki trenleri (Nozomi (Umut) hariç) sınırsız kullanma imkanı sağlar. Japonların meşhur hızlı trenleri şinkanseni de JR işletir.

JR Pass’ın en önemli güzelliği ise şüphesiz şinkansen’in Hikari (Işık) ve Kodama (Yankı) trenlerine binme imkanı sağlamasıdır. Şinkansen Nozomi trenlerine JR Pass ile binemezsiniz. Temelde hepsi aynı trenler olmakla birlikte Kodama yol üstündeki tüm duraklarda durur. Hikari bazılarını pas geçer; belli başlı istasyonlarda durur. Nozomi ise ekspres gibi düşünülebilir.

Shinkansen_mapTokyo – Osaka arasını (yaklaşık 550 km) Nozomi ile 2.5, Hikari ile 3, Kodama ile 4 saatte alırsınız. Bu arada Nozomi’nin gittigi her yere Hikari ya da Kodama ile de gidilebilir. (Nozomi hattın değil trenin adıdır.)

Yani JR Pass’la Nozomi’ye binilemediği icin her hangi bir yere gidememe gibi bir durum olmaz. Bılet tüm JR hatlarında geçerli, şehir içi dışı ayrımı yok.

JR Pass, havaalanından Osaka ve Tokyo şehir merkezlerine gitmek -veya dönüşte tam tersi- için kullanılabilir. Ancak havaalanın varış saatine dikkat edilmeli. Örneğin, Narita içindeki özel JR Rail Pass Bürosu akşam saat 7’den sonra kapalı; ama “JR Midori no madoguçi” diye adlandırılan, JR biletleme bürosu akşam 9’a kadar açıkmış. Bence varışınızın ertesi gününden geçerli olacak şekilde kullanıma açtırın… Aslında açtırmaktan kasıt, elinizdeki dekontu bilet ile değiştirmek. Bilet değişimi yapılabilen istasyonlar ve açık olduğu saatlere muhakkak göz atın. Biletin düzenlenme tarihi dekont değiştokuşundan itibaren 30 gün. Bu süre içinde her hangi bir günden itibaren başlatabilirsiniz. Her halükarda Narita’dan Osaka’ya, Kyoto’ya vardığınız gün gidebilecek durumda değilsiniz. Narita’dan Tokyo’ya gelseniz de şinkansen bağlantınız azami Nagoya’ya veya Sendai’ye dek.

Bu biletle JR’ın işlettiği otobüs seferlerine de binilebilir. Ayrica, seferleri JR işlettiği için, Miyajima Adası‘na giden feribota da  bununla binebilirsiniz. Bunun için şinkansenle Hiroşima’ya gelinir. Hiroşima İstasyonu’ndan Miyajimaguchi’ye gidilir.

JR’ın şehir içlerinde de pek çok hattı olduğu için, JR Pass şehiriçi ulaşımı da (Osaka, Tokyo ve Yokohama’da) çok büyük ölçüde karşılar.

Seyahat edeceklere büyük esneklik sağlar. Sınırsız olduğu için istediğiniz gibi inip-binebilir treni kaçırabilir, istediğiniz şehre istediğiniz gün ve saatte gidebilir, yolculuğu erteleyebilir veya çok beğendiğiniz bir şehirde kalış sürenizi uzatabilirsiniz vs.

JR seferlerinin zaman çizelgesi, süre ve fiyat bilgileri hakkında tum bilgileri bu siteden ogrenebilirsiniz.

Bu bilet İstanbul’daki H.I.S Tur’un satış bürosundan temin edilebilir.

1 Nisan 2014 itibariyle fiyatlar:

Birinci Sınıf Vagon
Normal Vagon
Süre Yetişkin 6-11 yaş Yetişkin 6-11 yaş
7 Gün 38,880 JPY 19,440 JPY 29,110 JPY 14,550 JPY
14 Gün 62,950 JPY 31,470 JPY 46,390 JPY 23,190 JPY
21 Gün 81,870 JPY 40,930 JPY 59,350 JPY 29,670 JPY
Advertisement

7 comments on “JR Japan Rail Pass

 1. Pingback: Hiroşima Gezi Rehberi | Ailenizin Japonu!

 2. Pingback: Japonya Gezi Rehberi – 2013 Sürümü | ...S.a.S...

 3. Pingback: Japonya’da Ucuz Tren Biletleri – Bölüm 1 | ...S.a.S...

 4. Pingback: Kyoto Gezi Rehberi – Bölüm 1 | ...S.a.S...

 5. Pingback: Hiroshima Gezi Rehberi | ...S.a.S...

 6. Pingback: Japonya’da Ulaşım Ücretleri | ...S.a.S...

 7. @semihsunkar
  September 15, 2013

  JR Kyushu’nun 15 Ekim 2013’te hizmete sokacağı Nanatsuboshi – Yediyıldız treni ne yazık ki bu indirimli bilete dahil değil. Ancak kaydadeğer bir tren olacağı kesin.
  http://www.jrkyushu.co.jp/english/cruisetrain/train_info.html

  İlk açıklanan yolculuk fiyat tarifesi 3 gece, 4 gün, iki kişi için 680000 ile 1130000 JPY arasında.
  http://www.cruisetrain-sevenstars.jp/tourdesk.html

  Like

Yorumlarınız için...!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gelişmeler emailinize gelsin!

Bana Ulaşmak İçin

semihsunkar(at)gmail...
Hemen hemen 7/24!

ZİYARETÇİLER

 • 621,718 kere geldiler...!

İçindekiler

%d bloggers like this: