Ailenizin Japonu!

Japonya'ya dair "kulaktan dolmayan" bilgiler

Japon Şirketlerini Kim Yönetiyor?


Japon şirketlerinde neler farklı?” yazılarına bir yenisi eklendi. Bu kez Erol Ağabey karar alma mekanizmasına değinmiş. Açıkçası benim gözlemlerimle çelişen veya çatışan noktalar var. Ortada kesin bir doğru veya yanlış olmadığı için her örnek ve değerlendirme bir yol gösterici.

Erol Ağabey’in gözlemlerini de büyük bir zevkle ve şevkle paylaşıyorum. Yazının ana fikri “Japonlarla iş yaparken hangi ata oynandığı iyi bilinmeli…”

Japonya Bülteni-日本掲示板

ABD ve AB iş yönetim ekolünde bir CEO başında olduğu şirketin tam yetkili idarecisidir. Bu yönetim biçiminde şirket içi demokrasi görünürde var ama aslında karar verme mekanizmasında yok. Bazı ABD şirketlerinde yanlış soru sormak işten atılma sebebi dahi olabiliyor.

Türkiye’de ve  bir kısım Asya ülkelerinde de “Genel Müdür” önemli, etkili ve en yetkili pozisyon. İşler genelde tepeden bitiriliyor. “Üst düzey(top level)” toplantılarda stratejik yönler belirlenip şirket birleşmeleri, ortaklıklar konusunda el sıkışılıyor.

Japonya’da işler farklı yürüyor

Bu yönetim tarzına alışık idareciler Japon şirketleri ile müzakere ederken Türkiye’de olduğu gibi işi tepeden bağlamak istiyorlar. Japon yönetim tarzı farklı olduğu için bir müddet sonra işler ilerlemiyor ve her iki tarafta da sabırsızlık, hüsran başlıyor.

Bir Türk yönetici bu durumu “Japonlarla iş yapmak da ne kadar da zormuş yahu bir türlü anlaşamıyoruz işler yürümüyor” diye tanımlarken, Japonya’daki bir Japon yönetici ise “yabancılar Japon şirketlerinin mekanizmasını tanımadıkları için hayal kırıklığı oluyor” demişti.

Burada biraz duralım ve kısa bir…

View original post 529 more words

One comment on “Japon Şirketlerini Kim Yönetiyor?

  1. Pingback: Japon Şirketlerinde Neler Farklı? | ...S.a.S...

Yorumlarınız için...!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gelişmeler emailinize gelsin!

Bana Ulaşmak İçin

semihsunkar(at)gmail...
Hemen hemen 7/24!

ZİYARETÇİLER

  • 619,219 kere geldiler...!

İçindekiler

%d bloggers like this: