Ailenizin Japonu!

Japonya'ya dair "kulaktan dolmayan" bilgiler

Japonya’da Yükseköğrenim – Bölüm 3: Üniversiteye Hazırlığın Maliyeti


Üniversiteye Hazırlık için İlkokul Seçmek

Japonya’daki üniversiteler ve sınıflandırılışı ile giriş yöntemlerini ilk iki bölümde inceledikten sonra, sıra hazırlık sürecine geldi…

Türkiye’deki üniversiteye hazırlık sürecinden aşina olduğumuz öğrencilerin üniversite girişi öncesinde “yarış atı” olması gerçeğinin hemen hemen aynısı, ve belki de daha kötüsü, Japonya için de maalesef geçerli.

Hırslı ve hatta takıntılı aileler, çocuklarını daha iyi bir eğitim almaları için gütmekte ve güdümlemekte bir sakınca görmemekteler. İş bazıları için o kadar çığrından çıkmıştır ki, okul öncesi eğitimlerden başlayarak sırayla

  • daha iyi bir ilkokula gidebilmesi için daha iyi bir anaokulu
  • daha iyi bir orta okula gidebilmesi için daha iyi bir ilkokul
  • daha iyi bir liseye gidebilmesi için daha iyi bir orta okul
  • ve en nihayet daha iyi bir üniversiteye girebilmesi için daha iyi bir lise

aramaya varmıştır. Buna biz ne kadar takıntı veya saplantı desek de, bu tür yaklaşımlar oldukça yaygındır.

Üniversiteye Hazırlığın Maliyeti

İpin ucunu kaçırmış aileleri ayrı bir köşeye koysak bile, hazırlık için dökülen ter, verilen emek ve harcanan para; derli toplu, ortalama bir ailenin, ortalama bir gelir ile altından kalkamayacağı servetlere kadar varmaktadır. Japonya’da yaşamayanlar için bu aşırı örneklerin pek bir önemi olmasa da toplumda bazı üniversitelerin ulaşılmazlığı hakkında bir fikir vermekte.

Yine iyi bir üniversite için iyi bir lise gereksiniminden yola çıkarak, liselere hazırlık çok yaygın. 2012 yılı verilerine göre lise hazırlığı için kamu veya devlet orta okuldaki öğrencilerin %71.1’i, özel okullardakilerin %80.2’si dershanelere devam etmekteymiş. Konuyla ilintili Nikkei Shimbun 2012 yılındaki araştırmasına göre liseye hazırlık sürecinde ortalama bir devlet veya kamu ortaokuluna devam eden bir öğrencinin ailesi, hanenin yıllık gelirine göre hazırlık kurslarına (dershanelere) epey yüklü bir yatırım yapmakta ve bu yatırım hane geliri ile orantılı olarak artış göstermektedir. Ancak, hazırlık kurslarının haneye etkisi dar gelirlilerde daha belirginken, kısmi refah artışıyla bu etki hafiflemektedir. Özetle bu gerçek bizlere eğitimin paralı olmasının yanı sıra, para ile satın alınabilen ve “babadan oğula geçen” bir meta haline geldiğini de göstermektedir:

Ort. Yıllık Hane Geliri (JPY) Ort. Yıllık Kurs Ücreti (JPY) Hane Gelirine Oranı (%)
< 4,000,000 177,000 4.43
4,000,001 < x < 6,000,000 194,000 3.23
> 12,000,001 341,000 2.84

 Üniversiteye girişi hedef alan bir ailenin, devlet veya kamu okuluna giden çocuğunu dershaneye (Japoncası hazırlık (destek) okulu anlamında (塾 veya予備校)) 3 yıl boyunca göndermesi durumunda, ortalama olarak, Lise 1’de 203,000, Lise 2’de 206,000 ve Lise sonda da 261,000 JPY ödemesi gerekecektir. Bu değerler özel okullarda okuyan öğrenciler için daha da yükselmektedir.

Ancak, lisede üniversite hazırlığındaki öğrenciler arasında dershaneye devam edenlerin oranı, ortaokuldakilerin hemen hemen yarısı nispetinde kalmaktadır. Bunda liselerin genel başarı seviyesi önemli bir etkendir. Seviyesi yüksek olan ortaokul ve lisesi tümleşik okullarda Lise 1 ve 2 müfredatı olağandan erken bitirildiği için, Lise 3 süresince üniversiteye girişi amaçlayan özelleşmiş bir müfredata geçiş oldukça olağandır. Diğer yandan seviyesi düşük olan okullardaki öğrencilerin de çalışma hayatına atılmaları veya girişi göreceli olarak daha kolay üniversiteleri hedeflemeleri de bir diğer etkendir.

Elbette ki, dershane ve benzeri hazırlık okulları, tüm maliyet içinde büyük bir dilimi kapsa da, mali açıdan külfet getiren tek şey dershaneler değil. Hazırlık amaçlı kullanılan ders ve çalışma materyalleri, ulaşım vb. ilk akla gelenler. Fakat, Türkiye’de alışık olduğumuz sınav sistemiyle kıyasla (İkinci bölümde değindiğimiz Merkezi Seçme Sınavı), ÖSS ve sonrasında başvurulan okulların sınavlarının maliyeti de epey kabarık.

Harcama Kalemi Ederi (JPY)
Merkezi Sınav
2 Alan ve daha azı 12,000
3 Alan ve üzeri 18,000
Sınav sonucu bildirimi 800 / bildiri
İkinci Aşama Sınav
Ulusal Üniv. 17,000 / sınav
Vakıf Üniv. (ort.) 35,000 / sınav
Vakıf Üniv. (Tıp Bilimleri) 40,000 / sınav
Vakıf Üniv. Başvuru Formu 1,000 / belge
İkinci Aşama Sınavı için Ulaşım

(Bir başka şehirde sınav alınması durumunda)

30,000 / seyahat

(Tokyo – Osaka Gidiş Dönüş Hızlı Trenle)

İkinci Aşama Sınavı süresince Konaklama 8,000 / gece (yalnız aday için)

Son olarak, Japonca eğitim verilen üniversitelere girebilmek için, her şeyden önce giriş sınavında başarılı olacak kadar Japonca bilmek gerekli. Bu JLPT N1‘in değerlendirmesinin de üzerinde bir seviye. Tahmin edersiniz ki, bu seviyeye ulaşmak Japonya’da bulunmadan zor. Bu nedenle lisans eğitimini hedefleyen yabancı öğrencilerin bir çoğu, ÖSS öncesinde 1 yıl yoğunlaştırılmış Japonca ve Akademik Hazırlık kurslarına gidip, sonrasında sınavlara girmekteler. Bu da eğitim maliyetine 1 yıllık ek bir yük olarak katılmalı.

Yalnızca hazırlık için verilen emekten de görülebileceği üzere, üniversiteye devam edebilmek her babayiğidin üstesinden gelebileceği bir şey değil.

Düşünün! Bu daha bir başlangıç! Üniversiteye başarıyla girilmesi durumunda, üniversite süresince çıkacak maliyet daha işin içine katılmadı…

Üniversite Eğitiminin Maliyeti son bölümde…

5 comments on “Japonya’da Yükseköğrenim – Bölüm 3: Üniversiteye Hazırlığın Maliyeti

  1. Pingback: Japonya’nın Zorunlu Sağlık Sigortası - Japondan

  2. Pingback: Japonya’nın Zorunlu Sağlık Sigortası | ...S.a.S...

  3. Pingback: Japonya’da Yükseköğrenim – Bölüm 5: Sıkça Sorulan Sorular | ...S.a.S...

  4. Pingback: Japonya’da Yükseköğrenim – Bölüm 4: Üniversite Eğitiminin Maliyeti | …S.a.S…

  5. Pingback: Japonya’da Yükseköğrenim – Bölüm 2: Üniversitelere Giriş ve Sınav Süreci | …S.a.S…

Yorumlarınız için...!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gelişmeler emailinize gelsin!

Bana Ulaşmak İçin

semihsunkar(at)gmail...
Hemen hemen 7/24!

ZİYARETÇİLER

  • 600,596 kere geldiler...!

İçindekiler

%d bloggers like this: