Ailenizin Japonu!

Japonya'ya dair "kulaktan dolmayan" bilgiler

Bölüm 1 – Tokyo’yu “Tokyo” Yapan Ne?


Önsöz‘de bu rehberden neler beklediğimi, nelere değineceğimi az çok belirtmiştim. Tokyo için rehber, gezmekten çok, yaşayışı ifade etmek üzerine yoğunlaşacak kısaca… O yüzden çok genelden daha özel bilgilere geçiş yapacağım, her bölüm değişiminde. İlk bir kaç bölüm çok genel yorumlar içerebilir. Yorumlarınızla ayrıntılara inmek asıl istediğim.

Bölüm 1 – Tokyo’yu “Tokyo” Yapan Ne?

Japonya denildiğinde akla ilk gelen kent: Tokyo. Pekiyi, Tokyo’yu bu kadar vazgeçilmez yapan, dünya çapında bir çekim merkezi haline getiren ne?

 • a)    Başkent de ondan!
 • b)    Çok kalabalık da ondan!
 • c)    Dünyanın sayılı şirketleri Tokyo’da da ondan!
 • d)    Kültürel olarak almış başını gitmiş de ondan!
 • e)    Bi’ arkadaştan duydum, kızlar teklif ediyomuş da ondan!

Düz mantık kurarak sırayla gidelim.

a) E başkent ya ondan!

Tokyo’nun ününü resmi başkent olmasına bağlamak epey yanlış bir durum. İstanbul, Pekin, Londra, Roma, Paris ve hatta Kyoto gibi bin yıla yakın başkentlik yapmış şehirler düşünüldüğünde, önceleri bir balıkçı kasabası olup da 1600’lü yıllarda (Edo Dönemi’nde) gayri resmi başkent oluşu, hepi topu 400 sene. Yani bir tek bu açıklamaya kanmamak lazım.

b) Milyonları var da ondan!

Evet Mexico City’nin de milyonları var. Hatta başkent ve hatta Aztec’lerden beridir var. Yani tarih desen tarih, nüfus desen nüfus var. Demek ki bu seçenek de tek başına yaramıza merhem olmadı.

c) Dedik ya milyonları var!

Dünya genelinde bilinen Japon markalarının hemen hemen tümünün ana karargahları Tokyo’da. Dünya üzerinde bu şirketler tarafından üretilmiş katma değer ve kar, kaçarı yok Tokyo’ya akacak. Yani adam başı milyonlarca yen Tokyo’da toplanıyor. Aynı mantıkla gidince monarşi ile idare edilen Riyad’a da petrol gelirleri oluk oluk akıyor, ama tık yok. Yani yalnızca para ile de açıklanamıyor bu.

d) Kültürü çok zengin!

Tokyo’nun kültürü çok zengin. Yer yer öbekler halinde alt kültürleri de barındıran bir yer Tokyo. Mesela, Yamanote Hattı üzerinde tren ile 20 dakikalık bir yolculuk ile ayrılan Shibuya ile Sugamo kültürlerin ayrıştığı, ortak kümede yalnızca dilin kaldığı bambaşka dünyalar. Ama Tokyo geleneksel Japon kültürüdür, bin yılların birikimini taşır, yansıtır derseniz, Kyoto’lulardan epey okkalı bir küfrü de yersiniz. Güncel kültür olarak belki ama geleneksel olarak Kyoto’nun ardında kalan bir yer Tokyo. Kısaca bu seçenek de tek başına tatmin etmiyor bizi.

e) Şey, bi’ arkadaş internette görmüş, Tokyo’da şeyler varmış..!

Evet, doğru! Tokyo’da dünyada bulunabilen hemen her ürün ve belki de daha fazlası, hemen her hizmet ve belki de daha ayrıntılısı parası olana, gücü yetene, aramayı bilene var. Ama günümüzde aranan şeyin bulunamadığı neresi kaldı? Aklınızdan geçenin belki daha fazlası klavyede iki tuş basımlık sürede gözünüzün önünde.

Genel olarak Tokyo’yu Tokyo yapan, kültürel, siyasal ve ekonomik etmenlerin bir karması. Siyasi olarak Doğu Asya ve Büyük Okyanus çevresi dışımda çok büyük bir etkisi olmasa da dünya ekonomisine, günümüz teknolojisine, moda akımlarına eskisi kadar etkisi dokunmasa da en az New York, Londra ve Paris kadar dünyanın dönme hızına etki eden bir yer burası.

Bunlar genel ansiklopedik bilgilerdi. Daha özel nedenleri kişiden kişiye değişse de benim için bu farkın temel nedenleri gelecek bölümde, yarına…

Bölüm 2 – Tokyo’yu Farklı Kılan Ne?

7 comments on “Bölüm 1 – Tokyo’yu “Tokyo” Yapan Ne?

 1. Pingback: Japonya’da Otobüse Binmek – Bölüm 2 | ...S.a.S...

 2. pelin
  August 6, 2012

  “tokyo’da şeyler varmış…” daki ‘şeyler’ nedir?

  Like

 3. Pingback: Japonya’da Ev Kiralamak « …S.a.S…

 4. Pingback: Bölüm 3 – Tokyo: Kendine Sövdüren! « …S.a.S…

 5. Pingback: Bölüm 2 – Tokyo’yu Farklı Kılan Ne? « …S.a.S…

 6. Pingback: Tokyo (Gezi) Rehberi – Önsöz « …S.a.S…

Yorumlarınız için...!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gelişmeler emailinize gelsin!

Bana Ulaşmak İçin

semihsunkar(at)gmail...
Hemen hemen 7/24!

ZİYARETÇİLER

 • 615,757 kere geldiler...!

İçindekiler

%d bloggers like this: