Ailenizin Japonu!

Japonya'ya dair "kulaktan dolmayan" bilgiler

Japonya’da Yüksek Lisans ve Doktora Farklı mı?


Nedir Japonya’da yüksek lisans, doktora?

YL veya doktora, bizim bildiğimiz tüm yabancı ve yerli öğretilerin, alıştığımız düzenin dışında bir yaklaşımla gerçekleştiriliyor burada.

Bir kere öğrenciler tam zamanlı birer araştırmacı mantığıyla, bir akademisyene bağlı olarak üniversitenin bir nevi çalışanı oluyorlar. Ancak bursları yoksa cepten karşılanıyor hem eğitim hem yaşam masrafları.

Çalışılan alana göre hemen hemen tüm zamanın ve yaşamın çalışmanın çevresinde şekilleniyor. Özellikle uygulamalı bilimler, mühendislik gibi alanlarda her gün bilfiil laboratuvarlara gelip, işin içinde bulunmak (dalga geçilecekse bile laboratuvarda dalga geçmek dahil) hayatın içinde.

Ayrıca öğrenciden beklenti ve öğrencinin beklentisi biraz çetrefilli bir konumda.
Öğrenciden beklenenler
– Tam zamanlı, araştırmasına odaklanmış ve gelecekte akademik çalışacak bir birey olmasını bekleyen – uman üniversite kanadı
– Toplumsal hayatta saygın bir konumu olmasını isteyen – uman bir aile
– Mezuniyeti sonrasında işinde öğrendiklerini uygulamasını bekleyen – uman bir şirket

Öğrencinin beklentisi
– En az çabayla dereceyi almak
– İyi bir üniversiteye kapağı atıp o kimliği kullanarak hayata atılmak
– Aile baskısı sonucu mecburen iyi bir üniversiteden derece almış olmak için YL yapmak
– İş bulamadığı için sırf zamanı boş geçirmemek adına YL yapmak
– İşverenin özellikle üniversitelerin fen bilimleri mezunlarına iş vermemesinden dolayı, mecburen YL yapmak

Hayatın acı gerçekleri bu şekilde.
İdealist olarak bilim yapayım diyen kaç öğrenci var diye sorarsan cevap vermek çok güç. Haliyle de doktoraya devam eden Japon öğrencilerin idealist olanlarını ayrı tutarsak seviyeleri, diğer ülkelerdeki eşitleriyle epey farklı ve çoğu zaman düşük.

Belki de bu nedenle yabancı öğrencilerin gelip araştırma yapmalarını devlet destekliyor. Hiç değilse kendi çapında bir hedefi olan yabancı öğrenci hedefsiz bir Japondan daha çok çalışma potansiyeline sahip. Çalışır demiyorum, çalışma olasılığı var.

Sonra bir başka nokta da YL ve doktora da öğrencinin sağlaması gereken şartlar bizim alıştıklarımızdan farklı.
Bir yabancı öğrenci ilgili alanda hem yazılı sınava girmek hem de mülakattan geçmek durumunda.

ABD üniversitelerinin yalnızca not ortalaması ve referans ile değerlendirme yaptığını düşününce bunun daha mantıklı, daha seçici ve daha doğru bir değerlendirme olduğunu söyleyebilirim. Kimi üniversite ve bölümlerin bu tür bir sınav zorlaması olmasa da çok büyük bir oran bu sıvavları yapıyor.

Ancak burada daha önemli olan konu, yabancı bir öğrencinin bu tür bir yazılı – sözlü sınava tabi tutulması için yapması gerekenler. Öyle başvuran herkesi sınava almıyorlar tahmin edilebileceği gibi… Herşeyden önce okulla bir ilişiğin olması gerekli. Bu da çoklukla öğrenci adayı olarak Japonya’da bulunmayı ve/veya başvurulacak Japon eğitim kurumunda adaya destek olacak bir öğretim üyesiyle iletişim içinde olunmasını gerektiriyor.

İşin en zor kısmı da burası.

Kısacası YL veya doktoraya başlayabilmek amacıyla gereken sınava girebilmek için bir bursa ve titre ihtiyaç var. Bu bursu da Japon Milli Eğitim Bakanlığı veriyor, adına da MEXT Araştırma Bursu denilmekte.

Bu bursa başvuran öğrenci bir “aday adayı adayı” iken, bursu aldığında artık “aday adayı” statüsünü kazanıyor. Yani YL veya doktora eğitimi adayı. Sınavı başarıyla geçerse de misal “doktor adayı” oluyor. Yani adaylık uzun bir süreç.

Bir başka konu da öğrencinin sınavı geçip, aday haline geldikten sonra yerine getirmesi beklenen yükümlülükler.

Pek tabii üniversite, bölüm, çalışılan konu ya da danışmana göre değişiklik gösterse de şimdiye kadar kendi alanımdan gözlemlerim şu şekilde.
YL öğrencisinin mezun olması için gerekenler
belirli sayıda dersi başarıyla geçmesi,
yapmayı düşündüğü çalışmayı tez olması amacıyla bölüm kuruluna kabul ettirmesi (öğrenci çoğunlukla konuyu kendi bulmak zorunda değil)
bir bilimsel tez yazması (Japonca ya da İngilizce)
hakemli bir dergi ya da uluslar arası bir konferansta bir yayın yapması
ulusal konferanslarda en az bir sunum yapması

Doktor adayı için elbette eşik daha yüksek
kendi tez konusunu seçip, kurulu ikna etmesi bir tez yazması (Jp / İng)
hakemli dergilerde ilk yazar olarak en az üç yayınının olması, basım aşamasında olması ya da değerlendirmeden geçmiş ve kabul edilmiş olması,
uluslararası konferanslarda senede en az bir sunuş yapması, (ulusal konferanslarda da birer tane olursa iyi olur)

Burada en zor yükümlülük en başta kabul edilebilir bir konu bulabilmek ve iki yıllık YL süresı ya da üç yıllık doktora zamanında beklenen yayınları yapabilmek…

MEXT tarafından sağlanan bursların bir + bir yıl araştırma öğrenciliği (ki çoklukla adaptasyon, Japonca öğrenmek ve yeterlilik sınavına harcanan bir yıl ya da daha az bir süre) iki ya da üç sene YL ve doktora (YL ve devamında doktora olursa beş yıl) için olduğu düşünüldüğünde, zamanında yayın çıkarmanın güçlüğü daha net anlaşılır.

Bir sonraki yazımda üniversitelerin konumlarına değineceğim…

Advertisement

21 comments on “Japonya’da Yüksek Lisans ve Doktora Farklı mı?

 1. Mehmet
  January 22, 2018

  Hocam verdiğiniz bu nadir bilgiler için teşekkürü borç bilirim.
  Ben İşletme 3. Sınıf öğrencisiyim, Jp de YI yapmak ve hayatıma burada devam etmek istiyorum. Ingilizce biliyorum.
  Size soracak olduğum sorular;
  – Yüksek lisans için genel olarak aranan şartlar nedir
  – Yüksek lisansı bitirdikten sonra iş bulma durumum nedir (2 yıl içinde japonyayı öğreneceğimi varsayarsak)

  Like

 2. Mehmet Ali
  June 3, 2015

  Merhaba. Yazılarınız için teşekkürler. Çok faydalı oluyor. Sormak istediğim bir şey var. Master seviyesindeyim. Sadece bir dil okuluna yazılıp normal bir öğrenci statüsü kazanabilir miyim. Yani herhangi bir üniversiteye bağlı olarak japonca öğrenip öğrenci kartı alıp otobüse indirimli binebilir miyim? Ve burs alma vs. diğer öğrenci olanaklarından faydalanmak mümkün mü? Hangi yolla yapılabilir?

  Bu güzel bloğunuz ve yazılarınız için çok teşekkürler.

  Like

  • @semihsunkar
   June 4, 2015

   Bazı özel üniversitelerin “dil okulları” var. TÖMER türü. Ancak bunlara kayıt yaptırdığınızda üniversite öğrencisi olarak kabul edilmiyorsunuz. Yani paso, indirim türü imkanlar sunulmuyor.

   Belki dil okuluna kayıt yaptırarak “öğrenci vizesi” alma hakkına sahip olabilirsiniz. Ancak bu durumda okulun size kefil olması, sizin de okula bir takım ücretleri ödemeniz gerekir.

   1 yıl için 800 bin JPY gibi bir okul ücreti gerekli ki, paso vs. türü harcamalarda avantaj sağlamak için büyük ve gereksiz bir yatırım.

   Aynı zamanda dil eğitimi bir tür gönüllü seçim olduğundan burs imkanı hemen hemen yok.

   Like

 3. Pingback: Japonya’da Yabancı Öğrenci Olmak | ...S.a.S...

 4. Pingback: Japonya’da Yükseköğrenim – Bölüm 5: Sıkça Sorulan Sorular | ...S.a.S...

 5. Pingback: Japonya’da İş Aramak | ...S.a.S...

 6. Utku Aylak
  November 26, 2014

  Bilgilendirme için teşekkürler, blogunuzu severek takip ediyorum
  Benim sormak istediğim tıpta uzmanlık için ne gibi olanakların olduğu ve hangi şartların arandığı.
  Cevap için şimdiden teşekkürler.

  Like

 7. Pingback: Monbukagakusho: MEXT “Lisans Bursu” | ...S.a.S...

 8. Pingback: 10 Yılın Ardından – Bölüm 3: Uğruna Feda Edilenler | ...S.a.S...

 9. yasincan
  March 30, 2013

  çok teşekkür ederim bu kadar tecrübeyi başka yerde bulamazdım

  Like

 10. Pingback: Blog Yazarlığından İnsan Pazarlığına « …S.a.S…

 11. mehmet
  October 27, 2012

  iyi günler yazılarınız heyecanla okudum, ben inşaat muhendisliği mezunuyum 27 yaşındayım 2 sene burda calıstım askerlıkı hallettım sımdı yukseklısans ıcın japonya aklımda sizin orda yukseklısans yapan arkadaslarınız varsa ınsaat muhendıslıgı alanında kendılerı ıle ırtıbata gecmek ısterım benım maılım msafak@gmail.com

  Like

  • sunkarsemih
   October 28, 2012

   bir kac arkadasim var. doktora yapmis olan.
   su anda maalesef aktif olarak japonya’da insaat muh. alaninda calisma yapan arkadasim yok.
   2005-2008 ve 2002-2007 arasinda burada olanlara isminizi iletirim…

   Like

  • sunkarsemih
   October 29, 2012

   “Merhaba inşaat demişsin ama alt dallar var. Benimki geoteknik. Eğer üst yapı, ulaştırma, hidrolik, Çelik çalışmak isterse hangi hocalar iyidir bilmiyorum.

   Pinar Yılmaz var bir de, o ustyapici. Turhan’inki de sismik, jeofizik diye geçiyor onunki sanırım, yapıdan cok isin doğasıyla ilgili.

   Burs başvurusu icin de yeni kazanan arkadaslardan yol gösterecek birini bulursak daha iyi olabilir. Bizden sonra prosedürü bayağı değiştirdiler diye biliyorum. Saka maka biz başvuralı 8 sene olmuş bile (◎_◎)

   eğer geoteknikle ilgili özel bir konuda çalışmak isterse bildigim hocalardan kendisine tavsiye verebilirim.”

   Seda

   Like

 12. İsa
  May 27, 2012

  Mail adresimi verirseniz çok sevinirim.YL için ne gerekli, aşamaları nedir bizzat kendisi ile konuşmam daha verimli olur. Yardımınız için TEŞEKKÜRLER.

  Like

 13. İsa
  May 27, 2012

  Öncelikle güzel paylaşımlarda bulunmuşsunuz..Bunun için teşekkürler.Ben İnşaat Mühendisliği öğrencisiyim. Kısmetse seneye yüksek lisansımı Japonya da yapmayı düşünüyorum.Bunun için şartlar nedir ?Zorluk seviyesi nedir? Yada yüksek lisans yapmış bir tanıdığınız var mı? Yazılarınızda burs alabileceğimiz kurumlar hakkında bilgi vermemişsiniz.

  Like

  • sunkarsemih
   May 27, 2012

   Yorum icin tesekkurler.
   Burs icin cesitli kaynaklari vermeyi dusunmustum ciddi olarak. Ancak, cogu ozel vakif veya kurum burs yonetmeligini her sene degistirdiginden guncelligini kaybedecek bilgi vermekten bilerek kacindim.

   Insaat muhendisligi ve mimarlik alanlarinda YL veya doktora yapmis yakin arkadaslarim var. Izlenimlerim Insaat muhendisilgi icin master veya doktoraya kabulun diger muhendisliklere gore daha kolay oldugu yonunde. Ancak girdikten sonra bilfiil calismak ve epey bir emek harcamak gerekli. Mimarlik icin sartlarin biraz daha degisken oldugunu soylemek mumkun. Doktoraya devam orani daha dusukce. Belki de bu nedenle doktora almak icin gerekli sartlar daha esnek. Ozellikle yayin sayisi mimarlikta epey degisken. Bununla beraber alan icinde secilen konuya gore de degisiklikler olabilecegini unutmamak gerekir. Mimari yonetim ile deprem muhendisligini ayni kefeye koymamak gerekli. Deprem muhendisligi epey okkali bildigim kadariyla…

   konuyla ilgili dogrudan iletisime gecmek isteyecek olursaniz ozelden ulasmaniz icin arkadaslarima mail adresinizi iletebilirim.

   Kolayliklar!

   Like

 14. Pingback: Neler Arandı? « …S.a.S…

 15. Pingback: Japonya’da Üniversite Ortamları – 2. Bölüm « …S.a.S…

 16. Pingback: Japonya’da Üniversite Ortamları – Bölüm 1 « …S.a.S…

 17. Pingback: Japonya Yaşanılacak Bir Yer Midir? « …S.a.S…

Yorumlarınız için...!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gelişmeler emailinize gelsin!

Bana Ulaşmak İçin

semihsunkar(at)gmail...
Hemen hemen 7/24!

ZİYARETÇİLER

 • 624,309 kere geldiler...!

İçindekiler

%d bloggers like this: