Ailenizin Japonu!

Japonya'ya dair "kulaktan dolmayan" bilgiler

RTÜK’e Mektup


Ali Cevahir’e katkılarından dolayı içten teşekkürler

————————————————————–

Sayın Yetkili,

Şu an Japonya-Tokyo’da ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak,  16.03.2011 tarihi saat 19:00’da Kanal D Ana Haber’de yayımlanan yalan ve yanlış haberle ilgili olarak şikayette bulunmak istiyoruz. İlgili haberin görüntülerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://videonuz.ensonhaber.com/izle/birand-birak-haberi-falan-cik-oradan

Bu tarz yalan haberlerden dolayı şu an Japonya’da çok zor durumdayız. Ailemiz, arkadaşlarımız haberlerin etkisinde kalıp müthiş bir şekilde paniğe kapılmış durumdalar. Onların huzursuz olmalarından dolayı biz de burada huzursuz günler geçiriyoruz. Şu an Japonya’da hatırı sayılır sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşıyor. Bu insanların Japonya dışındaki akraba ve yakınlarını da düşündüğünüzde, bir yalan haber yüzünden on binlerce kişinin ciddi şekilde etkilendiğini öngörebilirsiniz.Yayımlanmış haberde ne yazık ki, doğru tek bir bilgi yok. Özellikle dikkatimizi çeken gerçek dışı, yanlış bilgiler ve saptırmaları asağıda listeliyoruz.

1- Her şeyden önce, ekranda görünen haber başlıkları tamamen provokatif: “Radyasyondan Canlı”, “Durum Çok Çok Ciddi”

2- Japonya’da Fujiyama diye bir nükleer santral yok.

3- Reaktörlerde herhangi bir yangın çıkmadı. Verilen yangın görüntüleri bir petrokimya rafinerisinde çıkan yangınlardan alınmadır ve ilgisi yoktur.

4- Muhabirin “Burası Taksim gibi işlek bir cadde” dediği sokak görüntülerden de anlaşılacağı gibi taksinin bile zor sığdığı arka sokaklardan birisi”. Dahasıö haberin yayınlandığı saat itibariyle Japonya’da saat geceyarısı 02:00 sularıdır. Bu saatte o sokakta o kadar taksinin geçmesi bile büyük kalabalık sayılabilecekken, bu şekilde bir yanıltma art niyetten ve sansasyon yaratmaktan öte bir şey değildir.

5- Haber sırasında yorumları alınan vatandaşlarımızdan alınan bilgilere dayanılarak, uçaklarda yer yok deniyor. Japonya’dan giden yabancıların arttığı doğru fakat yoğun bir sezon olmadığı için THY’de bile çok uygun fiyatlara bilet bulmak mümkündür. Hatta düzenlenecek TK5401 numaralı ek sefer, talep olmaması nedeniyle iptal edilmiştir.

6- Fukuşima 1. No’lu Nükleer Santral tesisinin 30 km yarıçapı haricinde, Tokyo’da ya da her hangi başka bir şehirde hiçbir zaman eve sığınma gibi bir durum yaşanmamış, resmi tatil olmamış, iletişim, posta ve ulaştırma sektörleri başta olmak üzere, insanlar 12 Mart 2011 itibariyle normal işlerine dönmüş, çalışmaktadırlar.

7- Haberde iddia edildiği gibi gece saat 9’dan sonra dışarı çıkmak yasaklanmadı. Diyelim ki yasaklandı, bu bahsi geçen özel izin hangi makamdan alınmış? Hem neden akşam 9? Nükleer sızıntı akşam 9’da günlük salınımına ara mı veriyor?

8- Tokyo’da kimsede gaz maskesi yok ve kimse deprem çantalarıyla ortalıkta gezmiyorken ve dahası kendisi maske bulundurmuyorken, bu bilgiyi hangi kaynağa dayandırarak halka sunabiliyor?

9- Altyazıda gecen “50 kamikaze” haberi nasıl bir hayal dünyasının ürünüdür anlamak mümkün değildir. Santral ve çevresinde çalışmalarını 16 mart itibariyle sürdüren itfaiye ve teknik ekiplerde toplam 180 kişi vardır…

10- Haberin sonundaki M. Ali Birand’ın “Haberi maberi bırak, kendini koru” demesi habercilikten tamamen uzak olan, sergilenen bu tiyatroyu çok güzel tamamlayan bir mizansenden ibarettir.

Kısaca, biz Japonya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, bu türlü yanlış ve yalan haberlerden dolayı çok büyük sıkıntı içindeyiz. Haberi yapanların ve sorumsuzca yayınlayan kanalın verilebilecek en ağır cezayla cezalandırılmasını isitiyor, ve caydırıcı bir ceza ile bu tarz yalan haberlerin önüne geçilebileceğini inanıyoruz.

Gereğinin yapılmasını ivedilikle rica ederim.

A. Semih Sunkar

Tokyo – Japonya

Advertisements

8 comments on “RTÜK’e Mektup

 1. Mustafa KAVAS
  June 12, 2012

  Esefle kınıyoruz her ikisini de, kurumu da.

  Like

 2. piktobet
  March 31, 2011

  süper bir açıklama yazısı.

  bu arada yazılar seçilince kırmızı fonlu olmasını nasıl sağlıyorsunuz, öğrenebilir miyim? çok beğendim zira.

  Like

  • sunkarsemih
   April 16, 2011

   tesekkurler…

   metin seciminde kirmizi cikmasi tamamen secili olan theme’in ozelligi. ben bir sey yapmadim 😉

   Like

  • Ali Sözkesen
   May 3, 2011

   Öncelikle japonya’da yaşayan tüm insanlara bu felaketten dolayı geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Umarım siz ve sevdikleriniz en az maddi ve manevi zararla atlatmışsınızdır.

   Piktobet’in sorusunu görünce yanıtlamadan edemedim. Seçili metinlerin renklerini kontrol etmek için aşağıdaki CSS özelliklerini kullanabilirsiniz.
   p.normal::selection {
   background:#cc0000;
   color:#fff;
   }

   p.moz::-moz-selection {
   background:#cc0000;
   color:#fff;
   }

   p.webkit::-webkit-selection {
   background:#cc0000;
   color:#fff;
   }

   aşağıdaki web adresinden dokümantasyonu inceleyebilirsiniz.

   http://www.quirksmode.org/css/selection.html

   Like

 3. Bogac
  March 25, 2011

  harika yazmissin semihcigim.

  bu sacmaliktan haberim yoktu, ben de diyorum ne alaka millet telefonda kamikaze pilotlarindan bahsedip duruyor..

  Like

 4. ege
  March 25, 2011

  Dikkat çekmek için herşeyi yaparlar… =/

  Like

 5. Sinan Ceylan
  March 25, 2011

  Demek bizim gördüklerimiz hep basının abartmasıymış. Açıkcası biz de Japonya’da olan arkadaşlarımızdan sizin belirttiğiniz doğrultuda yorumlar alıyorduk. Ama zaman ayırıp böyle bir yazıyı yazdığınız ve de bazı düzmece haberleri açıklığa kavuşturduğunuz için teşekkürler.

  Umarım bu sebeplerden daha fazla başınız ağrımaz. İyi günler dilerim.
  Sinan.

  Like

  • sunkarsemih
   March 25, 2011

   ne yazik ki durum cok vahim.
   hem abartma var, hem de son durumu bildirmeme. yalnizca tek bir veri ile haber aktarma, yeni verileri artik onemli degil de goz ardi etme vs.vs.
   bu bir tek kanal d veya turk tv’leri icin de degil, ana akim yabanci medya icin de gecerli.

   Like

Yorumlarınız için...!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on March 24, 2011 by in Japonya'da Günlük Yaşam and tagged , , , .

Gelişmeler emailinize gelsin!

Bana Ulaşmak İçin

semihsunkar(at)gmail...
Hemen hemen 7/24!

ZİYARETÇİLER

 • 535,109 kere geldiler...!

İçindekiler

%d bloggers like this: