Ailenizin Japonu!

Japonya'ya dair "kulaktan dolmayan" bilgiler

Japonya’da Yüksek Lisans…


Öncelikle burada 2-3 hafta değil, 2-3 yıl geçireceğinizi idrak ederek, kendinizi hazırlayın. O yenmez, bu çiğ, şu domuzlu, beri yosunlu diye darlanarak, bu kadar küçük evde kalınmaz, uzak, pahalı türünden muhallebi çocuğu mızıkçılığından sıyrılın ve bilin ki, turistler için yazılmış gezi rehberleriyle master/doktora yapılmaz! Bilimsel araştırma yapmayı düşünen biri nerede, nasıl yaşayacağını ince eler, sık dokur…!

Her alanda uzmanlaşmaların farklı olduğunu ve şu üniversite ilk 5’tedir, açık ara iyidir demek yerine, alanınızda en iyi olanı seçmeye çalışın…

Misal Tohoku Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nde dünyada ilk 3’tedir.  Tokyo ve Kyoto yanına bile yaklaşamaz.

Master veya doktora için başvuru ve sınav dönemlerini iyi takip etmek gerekir. Dönem başlangıcı ve sonu bizim sistemimize göre epey farklıdır. Senede tek sınav uygulaması Tokyo Üniversitesi için yoktur. Ağustos sonundaki sınav Japon ögrencileri de kapsadığından şubattakine kıyasla zordur ama bir yabancı öğrenci bu sınava da girebilir.

Ama emin olun 1-2 haftalık çalışmayla havanızı alırsınız! İddiali bir hazırlık gerektirir. Konuların genişliği ve derinliği ile afallarsınız. Neyseki üniversiteler, her yıl önceki yıllara ait giriş sınavı sorularını kamuya açar ve dolanımda olmasını sağlarlar. Yalnız önceki yıllara ait sorular yalnız Japonca’dır.

Öğrenim süreniz boyunca yararlanabileceğiniz ve size gelir sağlayacak burslar olmadan Japonya’da eğitim oldukça güç olacaktır. Hem çalışır, hem okurum diyenler için uygulamalı bilimler ve mühendislikte önceliğiniz araştırmanız olmazsa, size verilen sürede çalışmanızı bitiremeyeceğinizi garanti edebilirim.

Verilen süre 2 ya da 3 yılsa, bu süre içinde size ek iş yapmanızı gerektirmeyecek bir finansal destek (bekar-çocuksuz bir kişi için aylık 150.000 jpy’den az olmamak kaydıyla) garanti altına alınmadan eğitiminize başlamamanızı öneririm. Hem parasal kriz stresi, hem araştırma aynı anda idare edilmesi zor iki sorun.

Üniversitelerden alınabilecek burs, üniversite ve çalışma yapacağınız lab’ın bütçesine göre artar-azalır.  Sosyal bilimler ile fen bilimleri arasında ciddi araştırma bütçesi farklılığı vardır.

Japonya’ya gelmeden özel fonlardan, vakıflardan zor da olsa burs bulma şansınız vardır ama; önerilen alması görece kolay ve parasal olarak doyurucu olan Japon Hükümeti’nin verdiği Monbukagakusho: MEXT Bursu’dur.

Bu bursu elçilik değil Japon Milli Eğitim Bakanlığı, MEXT, verir. elçilik burs için adayların seçiminde bir ara basamaktır. Aynı bursa başvuru yaptığınız üniversite aracılığıyla da başvurabilirsiniz. Bu durumda elçilik seçiminin minimum 10 ay olan başvuru-programa kabul süresi de 6 ay gibi bir süreye düşer.

Ayrica üniversite kanalıyla Monbusho bursu alabilirseniz, master/doktora yeterlilik sınavına girmemeniz de olasıdır. Üniversite veya master derecenizi aldığınız bölümünüz eğer başvuru yaptığınız bölüm ile bir ortak program yürütmekteyse veya bir anlaşması vs. varsa bu olasılık oldukça caziptir.

Üniversiteye kendi bütçeniz ile geliyorsaniz şayet, -harçlar aynı seviyedeki ABD üniversitelerine nazaran ucuzdur- size destek olabilecek üniversite içi destek programlarından, misal global ceo, haberiniz olsun. Aynı zamanda harç muafiyeti için de hemen başvurun. Ödeme yapmış olsanız bile iadesi mümkün. Dönemlik 270.000 jpy civarı bir para da az sayılmaz, söz konusu devlet üniversiteleri olunca.

Eğitim dili de çok önemli tabii… Çalışmanız Japon sosyal hayatı, edebiyatı ya da hukuku üzerine falan değilse çok zorlamanın anlamı yok sanırım. İsterseniz Japonca ana diliniz olsun, Japonca tez yazmanın zor, ama çok zor bir şey olacağını bilerek dil seçimini yapın.

Son olarak da yüksek lisansı askerden kaçmak, zengin koca bulmak, Japonlarla gün geçirmek adına düşünüyorsanız ayıp etmeyin, gerçekten gelmek isteyenlerin şansını kapatıp, geleceklerinin içine etmeyin.

Çalışmayacaksanız da gelmeyin!

22 comments on “Japonya’da Yüksek Lisans…

 1. Anıl Mutsu Ucar
  September 25, 2015

  Su yuksek lisans sinavindan bahsedermisin ben Makina muhendisiligi ingilizce bolumu okuyorum son senedeyim ve bu sinav nsl bir sinavdir hangi derslerden sorumlu oluyoruz alan derslerimiz yoksa matematik fizik filan mi.Kafami karistiran bu oldu cunku ben Osaka ve Kyoto universitelerine basvurucamda ozel ogrenci statusunde.Bu sinav ayrintilarini ogrenmem gerek

  Like

 2. Pingback: Japonya'da Yabancı Öğrenci Olmak - Japondan

 3. Meliha
  February 23, 2015

  Yazı çok güzel teşekkür ederim, zor olduğunu birinden böyle duymak iyi oldu. Ben ilahiyat öğrencisiyim fakat japonya da sosyoloji yada psikolojiden yüksek lisans yapmak istiyorum. Japonyaya uzun zamandır ilgim var gelmek istememin bir nedeni ise manga. Orada manga hakkında çalışmak istiyorum. Size nasıl ulaşabilirim?

  Like

 4. Pingback: Japonya’da Yabancı Öğrenci Olmak | ...S.a.S...

 5. Pingback: Japonya’da Yükseköğrenim – Bölüm 5: Sıkça Sorulan Sorular | ...S.a.S...

 6. Pingback: Japonya’da İş Aramak | ...S.a.S...

 7. Pingback: Monbukagakusho: MEXT “Lisans Bursu” | ...S.a.S...

 8. yasemin
  October 10, 2013

  merhaba,
  yazı için teşekkürler çok faydalı oldu.seneye fizik bölümünden mezun oluyorum.japonca’ya yaklaşık 3 yıldır ilgim var bu yüzden japonya’da yüksek lisans yapmak istiyorum.sanırım fizik bölümünden pek giden olmuyor genelde mühendislik ve işletme öğrencileri gidiyor.acaba japonya’da fizik bölümü için başvuru yapsam kabul olma ihtimali var mıdır? bir de bu bölümden giden bir tanıdığınız var mı?

  Like

 9. tuğçe
  May 24, 2013

  selamlar,
  ben polimer mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. japonya’da bu konuda liderlerden olduğu için yüksek lisans yapmak istiyorum orda. hangi üniversite iyidir,nereye gitmek gerekir, yardımcı olabilirseniz çook sevinirim. teşekkürler

  Like

 10. arife
  May 24, 2013

  ben Japonya da yüksek lisans yapmak istiyorum sadece istemekle kalmak istemiyorum yardımcı olabilir misinz? Teşekkür ederim.

  Like

 11. ecem
  May 20, 2013

  ben japonya da yüksek lisans için gerekli olan belge ve evrakların neler olduğuyla ilgili biraz bilgi rica ediyorum ve gerçekten oraya gitmek istiyorum 😀
  saygılarımla

  Like

 12. Pingback: Blog Yazarlığından İnsan Pazarlığına « …S.a.S…

 13. wfca
  July 10, 2012

  Çok güzel açıklamışsınız. teşekkür ederim. Ama Hangi üniversitelerin hangi dallarda daha iyi olduğunuda yazsaydınız süper olacakmış. Sadece 1 tanesini yazmışsınız.

  Like

 14. Sule
  May 14, 2012

  Ben su anda Nagoya Institute of Technology’de System Management Engineering bolumunde doktora yapan biri olarak Japonya’da endustri muhendisligi alaninda sizin sordugunuz konularda calisabilecek (en iyi olduklari konular zaten) hocalar bulabileceginizi dusunuyorum ancak bu hocalarin cogunlugu management alaninda bulunuyor ve doktoraniz buyuk ihtimalle Dr. of Eng. sayilamayabilir ve ayrica management bolumunun egitim dilleri genelde japonca maalesef.

  su linkleri incelemenizi tavsiye ederim;
  http://www.nitech.ac.jp/eng/schools/grad/tba.html
  http://www.nitech.ac.jp/eng/schools/grad/ace.html

  Like

  • Sule
   May 14, 2012

   Doktora diye belirtmisim ancak yuksek lisans icin sormussunuz, aslinda management alaninda gayet de guzel yuksek lisans yapabilirsiniz tabi, bir sorun olmaz doktoradaki gibi unvan konusunda.
   Umarim faydali olur linkler

   Like

   • sunkarsemih
    May 15, 2012

    Tesekkurler Sule,

    Bir denk getirirsek tanismayi da cok isterim.
    Calismalarinda kolayliklar!

    Like

 15. Said
  February 28, 2012

  Endüstri Mühendisliği konusunda özellikle, Lean management,Just in time vs. konularda yüksek lisans imaknı var mıdır ? Teşekkürler

  Like

  • sunkarsemih
   February 28, 2012

   Endustri muhendisligi ile ilgili hemen hic bir bilgim yok. Bunda yakin cevremde endustri muhendisi birinin olmayisi ya da tokyo ve kyoto universitelerinde bile endustri muhendisliginin olmayisi etken olmus olabilir.

   Yardimci olamiyorum bu konuda ozur dilerim.

   Like

 16. Pingback: Japonya’da Üniversite Ortamları – Bölüm 1 « …S.a.S…

 17. Pingback: Japonya Yaşanılacak Bir Yer Midir? « …S.a.S…

 18. Meltem
  August 4, 2011

  merhaba,

  size nasıl ulaşabilirim, iyi çalışmalar.

  Meltem

  Like

  • Ali İhsan
   January 25, 2016

   mrb ben aöf uluslararası ilişkiler son sınıf ögrencisiyim ayrıca ingilizce ekonometri bölümü ögrencisiyim ben japonya’da uluslararası ilişkiler üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum ve bu konuda sadece sizin yazdıklarınız ile bilgi sahibiyim ben gercekten ögrenmek istiyorum japoncayı ve ilerleyen yıllarda uluslararası bir şirkette çalışmak istiyorum ingilizce seviyem şuan intermediate seviyesinde bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden herşey için teşekkürler.

   Like

Yorumlarınız için...!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gelişmeler emailinize gelsin!

Bana Ulaşmak İçin

semihsunkar(at)gmail...
Hemen hemen 7/24!

ZİYARETÇİLER

 • 615,014 kere geldiler...!

İçindekiler

%d bloggers like this: